Црква „Св. Ѓорѓи“ - Смилево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Демирхисарска
Местоположба
Координати 41°09′19″N 21°07′14″E / 41.15528° СГШ; 21.12056° ИГД / 41.15528; 21.12056Координати: 41°09′19″N 21°07′14″E / 41.15528° СГШ; 21.12056° ИГД / 41.15528; 21.12056
Населено место Смилево
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — македонска православна црква во близина на селото Смилево. Црквата се наоѓа на неколку стотина метри пред селото, непосредно на десната страна од патот.

Поврзано[уреди | уреди извор]