Црква „Св. Ѓорѓи“ - Смилево (гробјанска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Железник 251.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Демирхисарска
Местоположба
Координати 41°9′19″N 21°7′14″E / 41.15528° N; 21.12056° E / 41.15528; 21.12056Координати: 41°9′19″N 21°7′14″E / 41.15528° N; 21.12056° E / 41.15528; 21.12056
Населено место Смилево
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — гробјанска селска црква во демирхисарското село Смилево, сместена на неколку стотина метри пред селото, непосредно од десната страна од патот.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Смилево“. Мој Роден Крај. Посетено на 11 март 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]