Црква „Св. Ѓорѓи“ - Свиниште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Велоекспедиција Ѓават-Кол 61.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Демирхисарска
Местоположба
Координати 41°8′7″N 21°9′20″E / 41.13528° N; 21.15556° E / 41.13528; 21.15556Координати: 41°8′7″N 21°9′20″E / 41.13528° N; 21.15556° E / 41.13528; 21.15556
Населено место Свиниште
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1864
1926
Архитектонски опис
Архитектонски тип двокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во битолското село Свиниште, сместена во непосредна близина на Стрежевското Езеро.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1864 година како двокорабна. Во текот на Првата светска војна била разрушена. Во 1926 година била обновена, а во 1958 година била реновирана.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Свиниште“. Мој Роден Крај. Посетено на 2 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]