Стадион Тумбе Кафе

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Градски стадион Битола)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градски стадион Битола
Стадион под Тумбе Кафе
Главната трибина на стадионот
Место Брдо Тумбе Кафе, Битола, Македонија
Отворен 1937
Проширен 2016-
Сопственик Општина Битола
Оператор ФК Пелистер
Подлога трева
Игра ФК Пелистер
Гледачи 8,000

Стадион Тумбе Кафе, или Градски стадион Битола, е повеќенаменски стадион лоциран на ридот Тумбе Кафе во Битола, по кое и го носи името. Моментално се користи најчесто за фудбалски натпревари и е домашниот стадион на ФК Пелистер. Стадионот има капацитет за 8000 гледачи. Во април 2015 започнала реконструкцијата на стадионот, односно на фудбалскиот терен, како дел од проектот „Хет-трик 4“.[1][2] Во декември 2016 година започнала реконструкцијата на трибинскиот простор.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]