Госел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Госел
Место во Гератал
Поглед на Госел
Поглед на Госел
Поглед на Госел
Грб на Госел
Госел во рамките на Германија
Госел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гератал
Основни податоци
Површина 13,61 км2
Надм. височина 490 м
Население 460  (31 декември 2017)
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99338
Повик. бр. 036207
Портал www.gemeinde-gossel.de
Координати 50°47′59″N 10°50′59″E / 50.79972° СГШ; 10.84972° ИГД / 50.79972; 10.84972Координати: 50°47′59″N 10°50′59″E / 50.79972° СГШ; 10.84972° ИГД / 50.79972; 10.84972

Госел (германски: Gossel) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Гератал.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Госел се наоѓа на истоименото плато на височина од 500 метри. Во северниот дел се наоѓа долината Јонас.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Госел се граничи со следниве места, почнувајќи од север: Амт Ваксенбург, Арнштат, Плауе, Либенштајн, Кравинкел и Велфис.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]