Голема џамија во Алеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Голема џамија во Алепо)
Прејди на: содржини, барај
Голема џамија во Алеп
جامع الكبير بحلب
AleppoGreatMosque.jpg
Гробот на Захарија
Основни податоци
Место Алеп, Сирија
Координати 36°11′58.17″ СГШ 37°09′24.88″ ИГД / 
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 2003

Големата џамија (арапски: جامع الكبير بحلب) е муслимански храм кој се наоѓа во Алеп, Сирија. Оваа џамија е една од најстарите храмови која се наоѓа во стариот дел на градот, изградена во периодот од 715 до 717 година во времето на династија Емевија. џамијата била реконструирана во 1169 година од страна на султан Нул Ал-дин. Последната реконструкција била во 2003 година.|Голема џамија во Алеп]]