Џамија Ал-Фадаел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ал-Фадаел
جامع الفضائل
Основни податоци
МестоХомс, Сирија
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1062

Џамијата Ал-Фадаел (арапски: جامع الفضائل) претставува историска џамија која се наоѓа во Хомс, Сирија. Џамијата била изградена во 1062 година од страна на Ал-Фадаел Шихаб Ал-Деин Ал Хусеин Тулаимат. Шихаб Ал-Деин бил шариф кој по потекло бил од Египет.|Џамија Ал-Фадаел]]