Голема џамија во Алеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема џамија во Алеп
جامع الكبير بحلب
Гробот на Захарија
Основни податоци
МестоАлеп, Сирија
Координати36°11′58.17″N 37°9′24.88″E / 36.1994917° СГШ; 37.1569111° ИГД / 36.1994917; 37.1569111Координати: 36°11′58.17″N 37°9′24.88″E / 36.1994917° СГШ; 37.1569111° ИГД / 36.1994917; 37.1569111
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2003

Големата џамија (арапски: جامع الكبير بحلب) е муслимански храм кој се наоѓа во Алеп, Сирија. Оваа џамија е една од најстарите храмови која се наоѓа во стариот дел на градот, изградена во периодот од 715 до 717 година во времето на династија Емевија. џамијата била реконструирана во 1169 година од страна на султан Нул Ал-дин. Последната реконструкција била во 2003 година.

|Голема џамија во Алеп]]