Сејиде Зејнеб (џамија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сејиде Зејнеб
Sit Zaynab.JPG
Основни податоци
МестоДамаск, Сирија
Координати33°26′40″N 36°20′27″E / 33.44444° N; 36.34083° E / 33.44444; 36.34083Координати: 33°26′40″N 36°20′27″E / 33.44444° N; 36.34083° E / 33.44444; 36.34083
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Сејиде Зејнеб (арапски: مسجد السيدة زينب‎) е муслимански храм кој се наоѓа во Дамаск, Сирија.


|Сејиде Зејнеб (џамија)]]