Џамија Ал-Ноури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ал-Ноури
Основни податоци
Место Хомс, Сирија
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамија Ал-Ноури (арапски : جامع النوري الكبير‎) е џамија која се наоѓа во Хомс, Сирија.|Џамија Ал-Ноури]]