Вија Апија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виа Апиа и Виа Апиа Трајана .
Остатоци од Апискиот пат во Рим, во близина на Quarto Miglio
Во близина на Рим.

Вија Апија — еден од најстарите и стратешки најважните патишта изградени од Римската Република. Тој го поврзувал Рим со Бриндизи во Апулија, во југоисточна Италија. Колоквијалното име кое го споменува Статиус[1][2] исто така ја покажува неговата важност:

Appia teritur regina longarum viarum
„За Виа Апиа обично се вели дека е крал на долгите патишта“

Патот го добил името по Апиј Клавдиј Слепиот, римски цензор кој во 312 година стр. пр.н.е. ја започнал и завршил изградбата на првиот дел за време на Самнитските војни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sylvae, 2.2
  2. „Past Catches Up With the Queen of Roads“. New York Times. April 5, 2008. Посетено на 5. 4. 2008.. In ancient times the Appian Way, which links Rome to the southern city of Brindisi, was known as the regina viarum, the queen of the roads. But these days its crown appears to be tarnished by chronic traffic congestion, vandalism and, some of its guardians grumble, illegal development. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]