Википедија:Уредувачки маратони (ГЛАМ Македонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект
„Уредувачки маратон“
Glam Macedonia.svg
Wikipedia-logo-v2.svg

Уредувачки маратони се повеќечасовно заедничко уредуање на одредена тема, што Здружението ГЛАМ Македонија започна да ги реализира од декември 2016 година. Идејата и целта на организирањето на уредувачки маратон е да се создадат нови статии, како и да се подобрат постоечките на Википедија на македонски јазик, што се спроведува со членовите на Вики Клубовите, но добредојдени се сите заинтересирани.

За сите информации околу тоа како да се вклучите во уредувачки маратон, оставете порака или испратете електронска порака на Корисник:Виолетова.

Уредувачки маратони 2016[уреди извор]

  • На 1 декември 2016 година се одржа првиот уредувачки маратон со членовите на Вики Клубот, на тема: Општина Карпош.

Уредувачки маратони 2017[уреди извор]

  • На 7 март 2017 година се одржа уредувачки маратон на тема: Жените кои никогаш не сте ги сретнале.
  • На 4 мај 2017 година се одржа уредувачки маратон на тема: Балканските војни.
  • На 11 мај 2017 година се одржа уредувачки маратон на тема: Драчево.
  • На 15 јуни 2017 година се одржа уредувачки маратон на тема: Старо Нагоричане.
  • На 13 септември 2017 година се одржа уредувачки маратон на тема: Република Српска.