Википедија:Уредувачки маратони - Балканските војни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект
„Уредувачки маратон“
Glam Macedonia.svg
Wikipedia-logo-v2.svg

Во на 4 мај 2017 година се одржа уредувачки маратон со членовите на Вики Клубот, на тема Балканските војни.

Членовите на Вики Клубот работеа под надзор на Корисник:Виолетова, како и под надзор на двете едукаторки историчарки, вработени во Музејот на македонската борба, Ана Вишинова и Даниела Митевска.

Резултати[уреди извор]

Уредувачкиот маратон се одржа во Музејот на македонската борба, со почеток во 12 часот, и траеше помалку од три часа. На маратонот учествуваа четворица членови на Вики Клубот, кои создадоа нови статии со текстови добиени од двете едукаторки историчарки, вработени во Музејот на македонската борба, Ана Вишинова и Даниела Митевска. Беа создадени 5 нови статии за теми поврзани со Балканските војни.

Учесниците на овој настан добија благодарници.

Список на учесниците
Корисничко име Статии
Marija Andevska Арбитража‎
SirGoldenBlade Михаил Шкартов‎

Дончо Лазаров‎

Teona Mladenovska Фондација Карнеги за меѓународен мир‎
Dr. Ljuben Atov Договор за пријателство и сојуз меѓу Србија и Бугарија