Вајана — Потрага по митскиот остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Вајана — Потрага по митскиот остров“
Филмскиот плакат
Режисер
ПродуцентОснат Шурер
Главни улоги
МонтажаЏеф Драхајм
ДистрибутерWalt Disney Studios
Motion Pictures
Премиера14 ноември 2016 г. (AFI Fest)
23 ноември 2016 г. (САД)
Времетраење107 минути
Земја
Јазик
Буџет150 — 175 милиони долари[1][2]
Бруто заработка682,6 милиони долари[3]

Вајана — Потрага по митскиот остров[4] (англиски: Moana, буквално: Моана) — 56-тиот игран анимиран филм на Walt Disney Animation Studios. Заплетот на филмот првично бил опишан како „приказна за митска авантура што се случила пред 2.000 години на островите на јужните делови на Тихиот Океан“.[5] Филмот бил режиран од Џон Маскер и Рон Клементс, сорежиран од Дон Хол и Крис Вилијамс, а компониран од Марк Манчина. Премиерата на филмот во САД била на 23 ноември 2016 г., а во Македонија на 24 ноември 2016 г.[6]

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот започнува со создавањето на срцето на Те Фити, божица што донела живот на островите на Тихиот Океан. Срцето поседува моќ да создава и да го храни животот. Меѓутоа, тоа е украдено од полубогот Мауи, кој предизвикува да се шири темнина што влијае на островите.

Да се префрлиме на времето на Вајана, која е избрана од океанот да го врати срцето на Те Фити и да го спаси својот народ од еколошка криза. И покрај грижите на нејзиниот татко и културните ограничувања што ѝ се ставаат, Вајана тргнува на смело патешествие за да го најде Мауи и да го убеди да го врати срцето. За време на нејзиното приклучение, Вајана се соочува со бројни предизвици, се среќава со различни мистични суштества и дознава повеќе за нејзиното наследство и древните практики на пронаоѓање патишта на нејзините предци. Таа склучува неволно партнерство со Мауи, кој првично ѝ помага само за своја сопствена добивка, но на крајот доживува значителен развој на карактерот.

Додека Вајана и Мауи пловат преку океанот, тие се соочуваат со различни пречки, вклучувајќи го и чудовиштето од лава Те Ка, за кое се открива дека е разгневена верзија на Те Фити без нејзиното срце. Непоколебливата решителност и верба на Вајана во себе ја наведуваат да ја открие внатрешната моќ и успешно го враќа срцето на Те Фити, враќајќи го животот на океанот и островите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fleming, Mike Jr. (March 24, 2017). „No. 12 'Moana' Box Office Profits – 2016 Most Valuable Movie Blockbuster Tournament“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот March 24, 2017. Посетено на March 25, 2017.
  2. Rubin, Rebecca (November 1, 2018). „Thanksgiving Box Office: 'Ralph Breaks the Internet' Battles 'Creed II,' 'Robin Hood'. Variety. Архивирано од изворникот November 3, 2018. Посетено на November 4, 2018.
  3. „Moana (2016)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот March 26, 2023. Посетено на March 26, 2023.
  4. Во некои преводи името ѝ е „Ваијана“, но поради поедноставност, се претпочита Вајана.
  5. Art And Some Story Details For Disney’s Epic, Mythic Animated AdventureПредлошка:Недоступная ссылка
  6. „Oscar Nominations: Complete List“. Variety. Los Angeles: Variety Media. January 24, 2017. Архивирано од изворникот May 7, 2020. Посетено на January 24, 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]