Двејн Џонсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Dwayne Johnson
Џонсон во 2023
Роден(а)Двејн Даглас Џонсон
2 мај 1972(1972-05-02)(51 г.)
Хајвард, Калифорнија, САД
ЖивеалиштеФлорида, САД
ЗанимањеГлумец, продуцент, професионален борач
Активен период1990–1995 (гридирон фудбал)
1996–2004; 2011–2016 (професионален борец)
1999–сега (актер)
Партијанезависен гласач[1]
СопружникДени Гарсија (в. 1997; раз. 2007)
ПартнерЛорен Хашијан
(2007–сега)
Деца3
РодниниРоки Џонсон (татко)
Петар Маива (дедо)
Лиа Маива (баба)
Ниа Џекс (роднина)

Двејн Даглас Џонсон (англиски: Dwayne Douglas Johnson; Хејвард, 2 мај 1972), попознат како „Рок“ — Каменот (англиски: The Rock) — американски глумец и професионален борач. Џонсон играл американски фудбал на колеџ. По неуспешната сезона во канадската фудбалска лига, одлучил да се занимава со професионалнно борење, исто како својот татко и својот дедо. Врв на борачката кариера достигнал во периодот од 1996 до 2004 година, кога настапувал за WWE, тогашен WWF. Џонсон е по многумина еден од најголемите професионални борачи на сите времња. Со своите харизматични настапи и интервјуа станал еден од најпопуларните борачи. Освојил бројни светски, интерконтинентални и тег титули, како и „Ројал рамбл“ во 2000 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Телевизиски улоги[уреди | уреди извор]

Заработка по филмови[уреди | уреди извор]

  • Крал Шкорпион — 5.500.000 долари
  • Добредојдовте во џунглата — 12.500.000 долари
  • Одејќи успиено — 15.000.000 долари
  1. Sirota, Caity Weaver, Peggy (May 10, 2017). „Dwayne Johnson for President!“. GQ (англиски). Посетено на May 12, 2017.