Џуманџи: Добре дојдовте во џунглата

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Џуманџи: Добре дојдовте во џунглата“
Плакатот на македонски
РежисерЏејк Касдан
Главни улоги
МузикаХенри Џекман[1]
КинематографијаГила Падос
Монтажа
  • Марк Хелфрих
  • Стив Едвардс
Студио
ДистрибутерSony Pictures Releasing[2]
Премиера5 декември 2017 г. (Гранд рекс)
20 декември 2017 г. (САД)
28 декември 2017 г. (Македонија)
Времетраење119 минути[3]
Земја САД
Јазик
Буџет90 — 150 милиони долари[4]
Бруто заработка995,3 милиони долари[5]
СледенЏуманџи: Следното ниво

Џуманџи: Добре дојдовте во џунглата (англиски: Jumanji: Welcome to the Jungle) — американски фантастичко-авантуристички филм од 2017 г. во режија на Џејк Касдан, продолжение на филмот Џуманџи од 1995 г., заснован на истоимената детска книга на Крис ван Олсбург.[6][7]

Филмот бил објавен во широко издание во Македонија на 28 декември 2017 г.[8]

Содржина[уреди | уреди извор]

Кога четворица средношколци ќе откријат стара видеоигра за која никогаш порано не слушнале (Џуманџи), ќе ги вовлече во забавниот свет на џунглата и ќе ги натера да станат аватари по сопствен избор. Спенсер ќе стане археолог (Двејн Џонсон), спортистот Фриџ ќе стане вистински Ајнштајн (Кевин Харт), популарната девојка Бетани ќе стане средовечен професор (Џек Блек), а кревката Марта ќе се претвори во бестрашен воин (Карен Гилан). Меѓутоа, забавата наскоро ќе се претвори во нешто друго кога ќе откријат дека Џуманџи не се игра — тој се преживува. За да ја победат играта и да се вратат во вистинскиот свет, тие мораат да ја поминат најопасната авантура во нивните животи, да откријат што оставил зад себе Алан Париш пред 20 години и да го променат начинот на кој се гледаат себеси... или ќе бидат заглавени во играта засекогаш.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Двејн Џонсон д-р Смолдер Брејвстоун / Спенсер Гилпин
Кевин Харт Френклин Финбар / Фриџ
Џек Блек проф. Шелдон Оберон / Бетани
Карен Гилан Руби Раундхаус / Марта
Ник Џонас Сиплејн Макдона / Алекс Врик
Боби Канавале Ван Пелт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Henry Jackman to Score 'Jumanji: Welcome to the Jungle'. Film Music Reporter. мај 15, 2017. Архивирано од изворникот јули 9, 2017. Посетено на мај 16, 2017.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Film releases“. Variety Media. Архивирано од изворникот февруари 18, 2017. Посетено на јануари 6, 2017.
  3. „Jumanji: Welcome to the Jungle (PG)“. British Board of Film Classification. Архивирано од изворникот 2017-12-12. Посетено на December 7, 2017.
  4. „2017 Feature Film Study“ (PDF). FilmL.A.: 24. August 8, 2018. Архивирано (PDF) од изворникот 2018-08-09. Посетено на August 9, 2018.
  5. „Jumanji: Welcome to the Jungle (2017)“. Box Office Mojo. Посетено на 2023-03-08.
  6. Comicbook.com (2017-06-29). „Jumanji 2: Welcome to the Jungle — Official Trailer #1 (2017) Dwayne Johnson Movie HD“. // youtube.com. Архивирано од изворникот на 2017-06-29. Посетено на 2017-06-29. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  7. Harrison, Mark (November 4, 2020). „The lost Jumanji sequel set in the White House“. Film Stories. Посетено на February 18, 2022.
  8. „Џуманџи: Добредојдовте во џунглата | Cineplexx MK“. www.cineplexx.mk. Посетено на 2024-04-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]