Ватерполо на Летните олимписки игри 2008 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 2008 (жени)
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 2008 — третиот официјален ватерполски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил Холандија, второто САД и третото Австралија.

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
1  Холандија
2  САД
3  Австралија
4  Унгарија
5  Кина
6  Италија
7  Русија
8  Грција