Бутелштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бутелштет (германски: Buttelstedt) — поранешна општинска заедница во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Бутелштет. Била распуштена на 31 декември 2013, кога била споена со општинската заедница Берлштет за да ја создадат општинската заедница Нордкрајс Вајмар.

Општинската заедница Бутелштет се состоела од следниве општини:

  1. Бутелштет
  2. Грособринген
  3. Хајхелхајм
  4. Клајнобринген
  5. Лојтентал
  6. Рорбах
  7. Заксенхаузен
  8. Волсборн

Координати: 51°04′26″ N; 11°20′28″ E / 51.074° N; 11.341° E / 51.074; 11.341