Берлштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Берлштет (германски: Berlstedt) — поранешна општинска заедница во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Берлштет. Била распуштена на 31 декември 2013, кога била споена со општинската заедница Бутелштет за да ја создадат новата општинска заедница Нордкрајс Вајмар.

Општинската заедница Берлштет се состоела од следниве општини:

  1. Балштет
  2. Берлштет
  3. Етерсбург
  4. Краутхајм
  5. Нојмарк
  6. Рамсла
  7. Шверштет
  8. Фипахеделхаузен

Координати: 51°03′40″ N; 11°14′38″ E / 51.061° N; 11.244° E / 51.061; 11.244