Булка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Булка
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
Ред: Лутиковидни
Семејство: Афиони
Род: Афион
Вид: Булка
Научен назив
Papaver rhoeas
L.[1]
Синоними[2]
 • Papaver commutatum Fisch., C.A.Mey. & Trautv.
 • Papaver insignitum Jord.
 • Papaver intermedium Becker
 • Papaver rhoeas var. strigosum Boenn.
 • Papaver rhoeas subsp. strigosum Simonk.
 • Papaver roubiaei Vig.
 • Papaver strigosum Schur
 • Papaver tenuissimum Fedde
 • Papaver trilobum Wallr.
 • Papaver tumidulum Klokov

Булка, була или див афион, тутенка (науч. Papaver rhoeas) — едногодишно, поретко двегодишно зелјесто растение од семејството афиони {Papaveraceae}.

Опис[уреди | уреди извор]

Трите фази на цветот на булката: пупка, цвет и чушка

Стеблото е исправено, неразгрането или слабо разгрането, прекриено со влакна. Листовите се јајчести, сивозелени по боја. Цветовите се крупни, темноцрвени, светлоцрвени, а поретко со бела боја. Цветот има четири венечни ливчиња, кои се тенки, нежни, на основата потемни. Плодот е чушка исполнета со многубројни, ситни, плавосиви семиња.

Употреба[уреди | уреди извор]

За лек се користат исушени цветови, кои содржат слузи, шеќери, антоцијани и друго[3]. Во народната медицина се употребува како средство против кашлица при бронхит и голема кашлица, против крварење, го скратува протромбонското време, против цревни болести, дијареја и слично[3].

Булката како тема во уметноста и популарната култура[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Linné, Carl von (1753). Species Plantarum. 1. Stockholm: Laurentius Salvius. стр. 507.
 2. „Papaver rhoeas (common poppy)“. kew.org. Посетено на 24 јануари 2017.
 3. 3,0 3,1 Најдовски, Живко. „БУЛКА – PAPAVER RHOEAS (БУЛА, ДИВ АФИОН, ТУТЕНКА)“. Итар Пејо. Архивирано од изворникот на 2020-09-21. Посетено на 8 јуни 2018.
 4. Очудувања #1 #2 (кратки раскази). Скопје: Бегемот, 2018, стр. 70-72.
 5. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 169.