Били Ајлиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Били Ејлиш)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Billie Eilish Били Ајлиш
Били Ајлиш, 2019
Биографски податоци
Роден(а)18 декември 2001 (2001-12-18) (18 г.)
ЗанимањаПејач, текстописец
Период на активност2015–сега
ИздавачиDarkroom, Interscope
Мреж. местоbillieeilish.com

Били Ајлиш Пајрат Беирд О'Конел (Billie Eilish Pirate Baird O'Connell)[1] (родена на 18 декември 2001 година) е Американска пејачка и текстописец. Нејзиниот деби сингл, "Океански Очи" (Ocean Eyes), станал популарен и акумулирал 132 милиони потоци на Spotify во октомври 2018. Нејзиниот деби ЕП Не Ми Се Насмевнувај (Don't Smile at Me), бил издаден во август 2017. По овој успех, Apple Музика ја најавил Ајлиш како својот најнов До Следниот уметник, еден месец подоцна во септември 2017.[2]

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Раните почетоци и "Ocean Eyes"[уреди | уреди извор]

Ајлиш била израсната во Хајленд Парк, Лос Анџелес од страна на семејството од актери и музичари.[3][4][5][6] Нејзините родители се актери-музичари-сценаристи Меги Беард и Патрик O'Конел.[7][8][9] Таа била домашно школувана, и се приклучила на Детски Хор од Лос Анџелес на возраст од осум години. На возраст од единаесет години, Били започнала да пишува и да пее свои песни, земајќи го за пример нејзиниот постар брат Финеас О'Конелл кој веќе пишувал, настапувал и продуцирал свој песни со неговиот бенд.[10] Во октомври 2015 година, Били ја снимила песната "Океански Очи", првично напишана од страна на Финеас за неговиот бенд, и тој го испратил тоа на нејзиниот наставник за танц кој се надевал дека ќе сосдаде кореографија танц за тоа.[11]

"Океански Очи" била издадена како деби сингл на Елиш на SoundCloud во 2016 година. Музички спот бил објавен на 24 Март 2016 година, и видео од Елиш перформирајки го танцот за песната било објавено на 22 ноември 2016 година. Таа година, Елиш, исто така, го објавила синглот  "Шест Метри Под" (Six Feet Under).[12] "Океански Очи" била реализирана во светот преку Darkroom и Interscope Records на 18 ноември 2016 година, и се здобила главно со позитивни критики. "Песната е чист поп; балада за копнеж за помирување со бившиот. Можам да замислам како станува голем хит," рекол Крис ДеВил на Stereogum. На 14 јануари 2017 година, Ајлиш објавила ЕП со четири ремикси на "Океански Очи".[13]

2016-2017: Пробив и „Не Ми Се Насмевнувај“[уреди | уреди извор]

Следејќи го успехот на ремиксите на "Океански Очи" , Ајлиш објавила сингл "Белиејк" (Bellyache) (болка во стомакот) на 24 февруари 2017.[14] "Белиејк" била продуцирана и напишана од Финеас O'Конел, со музички спот режиран од Милји и AJ бил објавен на 22 Март 2017 година. На 30 Март, Елиш ја објавила песната "Досадно" (Bored) како дел од саундтракот за  серијата на Нетфликс 13 Причини Зошто.[15] На 30 јуни 2017 година, Елиш го објавила синглот "Гледај"(Watch)[16] со последоватен сингл, "Имитација"(Copycat) објавен на 11 јули 2017 година, заедно со објавувањето на нејзиниот деби ЕП, Не Ми Се Насмевнувај. Секој петок во јули, Елиш додавала уште еден сингл на ЕП. Тоа вило начин сингловите "Повеке Не Сакам Да Бидам Ти"(Idontwannabeyouanymore)  и "Моето Момче" (My Boy) да бидат објавени.[17] Не Ми Се Насмевнувај била објавена на 12 август 2017 година.Грешка во наводот: Отворачката ознака <ref> не е добро срочена или има погрешно име. По објавувањето, Елиш соработувала со Американскиот рапер Винс Стејплс (Vince Staples) за ремиксот на "Види"(Watch) под насловот "&Горат" (&Burn), кој подоцна бил вклучен на ре-издание на ЕП.

2018–тековно: Деби албум[уреди | уреди извор]

Во февруари 2018 година, Елиш тргнала на Каде е Мојот Ум Турнеја (Where's My Mind Tour), која завршила во април 2018 година.[18] За Record Store Day во 2018 година, Елиш најавила акустична верзија на нејзината песна "Забава Корист" (Party Favor) и акустична изведба на песната од Drake "Hotline Bling".[се бара извор] Елиш соработувала со Американскиот пејач Калид за сингл "Прекрасна" (Lovely), кој била издаденa во април 2018 година и се додала на саундтракот за втората сезона на 13 Причини Зошто.[19] Таа, исто така ѓи објавила сингловие "Bitches Broken Hearts" и "You Should See Me In A Crown".[20] Финеас братот на Елиш потврдил преку Твитер дека нејзиниот албум ќе пристигне некаде во 2018 година.[21] На 17 октомври 2018 година, Елиш објавила сингл "Кога Забавата Е Завршена"(When The Party's Over).[22][23]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Продолжува да репродуцира[уреди | уреди извор]

Список на продолжена изведба, со избрани детали, табела на позиции, и продажба
Наслов Extended play детали Врв на табелата позиции Сертификати
НАС

[24]
НАС

Alt.

[25]
НАС

Топлина.

[26]
АНИ

[27]
БЕЛ

(FL)


[28]
МОЖЕ да

[29]
Нов зеланд

[30]
SWE

[31]
Велика БРИТАНИЈА

[32]
Не Насмевка на Мене
 • Објавен На: Август 11, 2017[33]
 • Етикета: Darkroom, Interscope
 • Формат: Дигитален преземете, касета, стриминг, винил
38 3 1 18

[34]
58 18 10 28 55
До Следната Сесија: Billie Eilish
 • Објавени: 20 септември 2017[36]
 • Етикета: Darkroom, Interscope
 • Формат: Дигитален преземете, стриминг
"—" означува предмети кои не беа пуштени во таа земја или не успеа да табелата.

Синглови[уреди | уреди извор]

Title Year Peak chart positions Certifications Album
US
[37]
AUS
AUT
[38]
CAN
[39]
NLD
[40]
NOR
[41]
NZ
[42]
SWE
[43]
SWI
[44]
UK
"Six Feet Under"[45] 2016 Non-album single
"Ocean Eyes" 58 Don't Smile at Me
"Bellyache" 2017
 • RIAA: Gold
 • ARIA: Platinum
"&Burn"[48]
(with Vince Staples)
"Bored"[49] 13 Reasons Why
"Bitches Broken Hearts"[50] 2018 Предлошка:TBA
"Lovely"[51]
(with Khalid)
78 5 60 46 55 39 4 63 46 47
 • RIAA: Platinum
 • ARIA: 2× Platinum
 • GLF: Gold[52]
 • RMNZ: Platinum[53]
13 Reasons Why: Season 2[54]
"You Should See Me in a Crown"[55] 93 47 70 rowspan="2" Предлошка:TBA
"When the Party's Over"[56] 65 10 48 29 64 19
[57]
3
[58]
19
[59]
48 34
"—" denotes items which were not released in that country or failed to chart.

Текстопици[уреди | уреди извор]

Наслов Година Уметник(s) Албум Ко-автори
"Очите"

(кој Tayla Parx)
2017 На Удира Сведочат Бенџамин Ruttner, Џејмс Петерсон, Тејлор Паркови, Finneas О'Connell, Fransisca Сала, Kaelyn Behr
"Сирени"

(кој J. I. D)
2018 Denzel Кари Ta13oo Denzel Кари, Dacoury Natche, Destin Пат

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Наслов Година Директор(s) Ref.
"Океански Очи" 2016 година Megan Томпсон [60]
"Шест Метри Под" Billie Eilish [61]
"Болка Во Стомакот" 2017 AJ Favicchio & Милји Кабел [62]
"Досадно" Billie Eilish [63]
"Гедај" Megan Парк [64]
"Повеке Не Сакам Да Бидам Ти"

(Вертикална Видео)
2018 Eli Роден [65]
"Прекрасна"

(со Калид)
Тејлор Коен [66]
"Заложник" Хенри Scholfield [67]
"Треба да Ме Видите во Круната"

(Вертикална Видео)
Billie Eilish [68]
"Кога Забавата е Завршена"

(Вертикална Видео)
TBA Предлошка:Citation Needed
"Кога Забавата е Завршена" TBA [69]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Објава[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2018–тековно groupies има чувства премногу Ко-домаќин Отчукувања 1 show

Тури[уреди | уреди извор]

Headlining[уреди | уреди извор]

 • Каде е Мојот Ум Турнеја (2018)
 • 1 Од 1 Тура (2018)[70]

Отворање [уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Billie Eilish: Is she pop's best new hope?“. BBC News.
 2. Stubblebine, Allison. „Billie Eilish Is Apple's New UpNext Artist: Exclusive“. Billboard. Посетено на 21 February 2018.
 3. „Get to Know: Billie Eilish | MTV UK“. Посетено на April 1, 2018.
 4. „Billie Eilish on Apple Music“. itunes.apple.com. Посетено на October 21, 2017.
 5. Savage, Mark (July 15, 2017). „Billie Eilish: Is she pop's best new hope?“. BBC News. Посетено на July 25, 2017.
 6. „Billie Eilish - Biography“. iTunes.
 7. „A Day In The Life Of Billie Eilish“.
 8. „The Groundlings“. The Groundlings Website.
 9. October 1, 2013 (October 1, 2013). „Scrumptious Mom Maggie Baird - October 2013“. scrumptiousmoms. Посетено на May 16, 2018.
 10. „Meet Billie Eilish, Pop's Next It Girl“. Vogue. Посетено на February 3, 2018.
 11. Cirisano, Tatiana. „15-Year-Old Pop Prodigy Billie Eilish Announces Debut EP & First-Ever Tour“. Billboard. Посетено на July 25, 2017.
 12. „Six Feet Under - Single by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на July 25, 2017.
 13. „Ocean Eyes (The Remixes) - EP by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на August 15, 2017.
 14. Billie Eilish's "Bellyache" Is Totally Psycho and Perfectly Pop. Noisey.
 15. Wright, Janine. „Billie Eilish - "Bored" - Noiseporn“. www.noiseprn.com. Посетено на July 25, 2017.
 16. Desk, BWW News. „Billie Eilish Releases New Single 'Watch' Today; Teases Debut EP“. Broadway World. Посетено на July 25, 2017.
 17. Rusell, Erica. „Billie Eilish Drops 'COPYCAT,' Announces Debut EP“. PopCrush. Посетено на July 25, 2017.
 18. Shackleford, Tom. „Billie Eilish announces 2018 Where's My Mind? headlining tour“. Посетено на 23 October 2018.
 19. „Interscope Records Preps To Release "13 Reasons Why" Season 2 Soundtrack With Proceeds Going To Charity“. Clizbeats. Посетено на May 12, 2018.
 20. „Billie Eilish Drops Dramatic Track 'You Should See Me in a Crown': Listen“. Посетено на July 18, 2018.
 21. „FINNEAS on Twitter“. Посетено на July 27, 2018 – преку Twitter.
 22. „when the party's over - Single by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на October 17, 2018.
 23. Engelman, Nicole (17 October 2017). „Billie Eilish Releases Haunting New Song 'When The Party's Over': Listen“. Посетено на 18 October 2018.
 24. „Billie Eilish Chart History (Billboard 200)“. Billboard. Посетено на October 24, 2017.
 25. „Billie Eilish Chart History (Alternative Albums)“. Billboard. Посетено на March 31, 2018.
 26. „Billie Eilish Chart History (Heatseekers Albums)“. Billboard. Посетено на March 31, 2018.
 27. Peaks in Australia:
 28. „Discografie Billie Eilish“. Ultratop. Посетено на June 9, 2018.
 29. „Billie Eilish Chart History (Canadian Albums)“. Billboard. Посетено на June 5, 2018.
 30. „NZ Top 40 Albums Chart“. Recorded Music NZ. August 13, 2018. Посетено на August 10, 2018.
 31. „Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista“. Sverigetopplistan. Посетено на August 17, 2018.
 32. „Billie Eilish | full Official Chart history“. Official Charts Company. Посетено на July 14, 2018.
 33. [1][мртва врска]
 34. „ARIA Australian Top 50 Albums“. Australian Recording Industry Association. October 15, 2018. Посетено на October 13, 2018.
 35. Предлошка:Cite certification
 36. „Up Next Session: Billie Eilish by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на July 18, 2018.
 37. „Billie Eilish Chart History: Hot 100“. Billboard. Посетено на June 5, 2018.
 38. „Discographie Billie Eilish“. Посетено на June 21, 2018.
 39. „Billie Eilish Chart History: Canadian Hot 100“. Billboard. Посетено на May 1, 2018.
 40. „Discografie Billie Eilish“. Dutch Charts Portal. Hung Medien. Посетено на October 26, 2018.
 41. „VG-lista – Topp 20 Single uke 24, 2018“. VG-lista. Посетено на June 16, 2018.
 42. „NZ Top 40 Singles Chart“. Recorded Music NZ. June 25, 2018. Посетено на June 22, 2018.
 43. „Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista“. Sverigetopplistan. Посетено на June 15, 2018.
 44. „Discographie Billie Eilish“. Посетено на June 11, 2018.
 45. „Six Feet Under - Single by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на July 18, 2018.
 46. „Gold & Platinum – RIAA: Billie Eilish“. Recording Industry Association of America. Посетено на May 15, 2018.
 47. „ARIA Charts – Accreditations – 2018 Singles“. Australian Recording Industry Association. Посетено на October 8, 2018.
 48. „&burn - Single by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на July 18, 2018.
 49. „Bored - Single by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на July 18, 2018.
 50. „bitches broken hearts - Single by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на July 18, 2018.
 51. „lovely - Single by Billie Eilish & Khalid on Apple Music“. iTunes. Посетено на July 18, 2018.
 52. „Sverigetopplistan - Sveriges Officiella Topplista“ (To access, enter the search parameter "Billie Eilish" and select "Search by Keyword"). Sverigetopplistan. Посетено на September 14, 2018.
 53. Предлошка:Cite certification
 54. „13 Reasons Why: Season 2 (Music from the Original TV Series)“. iTunes Store (AU). Посетено на May 20, 2018.
 55. „you should see me in a crown – Single by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на July 18, 2018.
 56. „when the party's over – Single by Billie Eilish on Apple Music“. iTunes. Посетено на October 17, 2018.
 57. „VG-lista – Topp 20 Single uke 44, 2018“. VG-lista. Посетено на November 3, 2018.
 58. „NZ Top 40 Singles Chart“. Recorded Music NZ. October 29, 2018. Посетено на October 26, 2018.
 59. „Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista“. Sverigetopplistan. Посетено на November 3, 2018.
 60. „Billie Eilish - Ocean Eyes (Official Music Video)“. YouTube. March 24, 2016.
 61. „Billie Eilish - Six Feet Under“. YouTube. July 30, 2016.
 62. „Billie Eilish - Bellyache“. YouTube. March 22, 2017.
 63. „Billie Eilish - Bored“. YouTube. June 26, 2017.
 64. „Billie Eilish - watch“. YouTube. September 18, 2017.
 65. „Billie Eilish - idontwannabeyouanymore (Vertical Video)“. YouTube. January 4, 2018.
 66. „Billie Eilish - lovely (with Khalid)“. YouTube. April 26, 2018.
 67. „Billie Eilish - hostage“. YouTube. October 8, 2018.
 68. „Billie Eilish - you should see me in a crown (Vertical Video)“. YouTube. August 10, 2018.
 69. „Billie Eilish - when the party's over“. YouTube. October 25, 2018.
 70. Reed, Ryan (23 July 2018). „Billie Eilish Plots North American Tour“. Посетено на 25 October 2018.