Бедеркеза (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на заедничката општина Бедеркеша

Бедеркеза (германски: Bederkesa) — поранешна општинска заедница во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште било селото Бад Бедеркеза. Била распуштена на 1 јануари 2015 година, кога била споена со градот Ланген за да го создадат новиот град Гестланд.

Општинската заедница Бедеркеза се состоела од следниве општини:

Координати: 53°37′30″N 08°50′29″E / 53.62500° СГШ; 8.84139° ИГД / 53.62500; 8.84139