Дрангштет

Координати: 53°37′N 8°46′E / 53.617° СГШ; 8.767° ИГД / 53.617; 8.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрангштет
Место во Гестланд
Железничката станица во Дрангштет
Железничката станица во Дрангштет
Железничката станица во Дрангштет
Грб на Дрангштет
Дрангштет во рамките на Германија
Дрангштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Основни податоци
Површина 17,02 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.571  (31 декември 2017)
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04704
Координати 53°37′N 8°46′E / 53.617° СГШ; 8.767° ИГД / 53.617; 8.767

Дрангштет (германски: Drangstedt) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]