Рингштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рингштет
Место во Гестланд
Црквата во Рингштет
Црквата во Рингштет
Грб на Рингштет
Рингштет is located in Германија
Рингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Основни податоци
Површина 26,26 км2
Надм. височина 7 м
Население 839  (30 јуни 2017)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04708
Портал www.ringstedt.de
Координати 53°34′N 8°51′E / 53.567° СГШ; 8.850° ИГД / 53.567; 8.850Координати: 53°34′N 8°51′E / 53.567° СГШ; 8.850° ИГД / 53.567; 8.850

Рингштет (германски: Ringstedt) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]