Елмлое

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елмлое
Место во Гестланд
Црквата во Елмлое
Црквата во Елмлое
Црквата во Елмлое
Грб на Елмлое
Елмлое во рамките на Германија
Елмлое
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Основни податоци
Површина 23,30 км2
Надм. височина 7 м
Население 850  (30 јуни 2017)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04704
Портал www.elmlohe.de
Координати 53°35′8″N 8°44′31″E / 53.58556° СГШ; 8.74194° ИГД / 53.58556; 8.74194Координати: 53°35′8″N 8°44′31″E / 53.58556° СГШ; 8.74194° ИГД / 53.58556; 8.74194

Елмлое (германски: Elmlohe) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]