Келен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Келен
Место во Гестланд
Грб на Келен
Келен is located in Германија
Келен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Место единици 8
Основни податоци
Површина 26,72 км2
Надм. височина 8 м
Население 973  (30 јуни 2017)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04708
Портал www.bad-bederkesa.de
Координати 53°32′26″N 8°52′38″E / 53.54056° СГШ; 8.87722° ИГД / 53.54056; 8.87722Координати: 53°32′26″N 8°52′38″E / 53.54056° СГШ; 8.87722° ИГД / 53.54056; 8.87722

Келен (германски: Köhlen) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]