Прејди на содржината

Линтиг

Координати: 53°37′N 8°46′E / 53.617° СГШ; 8.767° ИГД / 53.617; 8.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линтиг
Место во Гестланд
Воздушен поглед со ветерницата (2012 г.)
Воздушен поглед со ветерницата (2012 г.)
Воздушен поглед со ветерницата (2012 г.)
Грб на Линтиг
Линтиг во рамките на Германија
Линтиг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Основни податоци
Површина 47,27 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.225  (30 јуни 2017)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04745, 04756, 04765
Портал www.bad-bederkesa.de
Координати 53°37′N 8°46′E / 53.617° СГШ; 8.767° ИГД / 53.617; 8.767

Линтиг (германски: Lintig) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]