Прејди на содржината

Ланген (Куксхафен)

Координати: 53°37′N 8°35′E / 53.617° СГШ; 8.583° ИГД / 53.617; 8.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланген
Место во Гестланд
Воздушен поглед на Ланген
Воздушен поглед на Ланген
Воздушен поглед на Ланген
Грб на Ланген
Ланген (Куксхафен) во рамките на Германија
Ланген (Куксхафен)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Основни податоци
Површина 121,6 км2
Надм. височина 14 м
Население 18.330  (31 декември 2013)
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27607
Повик. бр. 04743
Портал www.langen-cux.de
Координати 53°37′N 8°35′E / 53.617° СГШ; 8.583° ИГД / 53.617; 8.583

Ланген (германски: Langen) — поранешен град во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од новосоздадениот град Гестланд.

Градот се наоѓал на околу 7 километри северно од градот Бремерхафен и 30 километри јужно од окружниот град Куксхафен.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]