Флегелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флегелн
Место во Гестланд
Воздушен поглед на езерата на Далем-Халем и на Флегелн
Воздушен поглед на езерата на Далем-Халем и на Флегелн
Грб на Флегелн
Флегелн во рамките на Германија
Флегелн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Основни податоци
Површина 25,26 км2
Надм. височина 0 м
Население 631  (5 март 2018)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04745
Портал www.floegeln.de
Координати 53°39′35″N 8°48′27″E / 53.65972° СГШ; 8.80750° ИГД / 53.65972; 8.80750Координати: 53°39′35″N 8°48′27″E / 53.65972° СГШ; 8.80750° ИГД / 53.65972; 8.80750

Флегелн (германски: Flögeln) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]