Бајерсброн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајерсброн
Бајерсброн-Обердорф
Бајерсброн-Обердорф
Бајерсброн-Обердорф
Грб на Бајерсброн
Бајерсброн во рамките на Германија
Бајерсброн
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Карлсруе
Округ Фројденштат
Градоначалник Норберт Бек (ДХС)
Основни податоци
Површина 189,70 км2
Надм. височина 584 м
Население 14.667 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FDS
Пошт. бр. 72270
Повик. бр. 07442, 07447, 07449
Портал www.gemeinde-baiersbronn.de
Координати 48°30′21″N 8°22′16″E / 48.50583° СГШ; 8.37111° ИГД / 48.50583; 8.37111Координати: 48°30′21″N 8°22′16″E / 48.50583° СГШ; 8.37111° ИГД / 48.50583; 8.37111

Бајерсброн (герм. Baiersbronn) — општина и гратче во округот Фројденштат во покраината Баден-Виртемберг, јужна Германија. Местото се наоѓа во областа Шварцвалд, на реката Мург. Иако е мало, местото е прочуено по неколкуте првокласни ресторани, наградени со Мишленови ѕвездички.

Бајерсброн административно се дели на следниве девет села:

  • Бајерсброн
  • Фридрихстал
  • Хуценбах
  • Клостеррајхенбах
  • Мителтал
  • Обертал
  • Рет-Шенегринд
  • Шенминцах-Шварценберг
  • Тонбах

Во неговиот сегашен облик, Бајерсброн е образуван во 1960-тите и 1970-тите со здружување на пет општини. Главната стопанска гранка во местото е туризмот.

Бајерсброн е збратимен со Мидхерст во Западен Сасекс, Англија. Позначајна знаменитост во регионот е Рајхенбашкиот приорат, средновековно манастирско здание во Клостеррајхенбах.

Ресторани[уреди | уреди извор]

Во 2007 ресторанот „Барајс“ (Bareiss) на Клаус-Петер Лумп станал вториот угостителски објект во Бајерсброн кој има заработено три Мишленови ѕвездички. Соседниот ресторан „Шварцвалдштубе“ (Schwarzwaldstube) на Харалд Волфарт добил три ѕвездички во 1993 г.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Оваа статија содржи информации од Википедија на германски.
  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)