Арманќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арманќој
Арманќој is located in Грција
Арманќој
Арманќој (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Арманќој (Харман Ќој или Арманово; грчки: Ελευθέριο-Κορδελιό, Елевтерио-Корделио) — предградие на западниот крај на пошироката област на Солун, Егејска Македонија и претставува административен центар на истоимената Арманќој-Зајчев Рид. Во 1924 г. во местото се доселуваат грчки бегалци од градот Корделио на западниот брег на Мала Азија (денешна Турција) и на населбата ѝ го даваат името Нео Корделио.

Арманќој зафаќа површина од 3,75 км² со околу 21.630 жители (2001). Општината е седиште на националистичката партија ЛАОС која освоила 10,25% од општинските гласови на Европските избори 2004. Културниот живот во општината е под влијание на Каракачаните, номадско грчко племе кое живеело во неколку рурални делови на јужниот Балкан, кои дошле во Арманќој во 1960-тите.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]