Анархизам во Турција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Anarchism in Turkey A Short History of Anarchism in Turkey, London, Karambol Puboications, 1994.

Анархизмот во Турција се развил релативно касно во однос на другите европски држави, односно во текот на 80-тите години на 20 век[1].  Како причина за слабоста на анархизмот во Турција се смета силното влијание на кемализмот, односно широко распространетото мислење во Турција дека државата претставува главен агенс за модернизација на турското општество. Таквото мислење сè до 1980 го делеле и радикалните левичари, кои алтернативата на кемализмот ја виделе во марксизмот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2021-01-23. Посетено на 2021-01-15.