Александар Беркман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Беркман
Alexander Berkman, 1892.jpg
Роден Овсеи Осипович Беркман
21 ноември 1870
Вилнус, Руско царство.
Починал 28 јуни 1936
Ница, Франција.
самоубиство
Занимање Анархистички револуционер и политички есеист.

Александар Беркман (21 ноември 187028 јуни 1936) е анархист познат по својот активизам и записи. Тој е еден од најзначајните претставници на анархистичкото движење во почетоците на XX-от век.

Беркман е роден во Вилнус во Руското царство, а имигрирал во САД во 1888 година. Живеел во Њујорк каде што се вклучил во анархистичкото движење. Тој бил љубовник и доживотен пријател на Ема Голдман.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]