Ерико Малатеста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерико Малатеста
ErricoMalatesta.gif
Роден 14 декември 1853
Санта Марија Капуа Ветере, Кралство на Двете Сицилии.
Починал 22 јули 1932
Рим, Италија.
Занимање Анархистички револуционер и политички есеист.

Ерико Малатеста (14 декември 1853 – 22 јули 1932) — италијански анархист. Поголемиот дел од животот го има поминато во егзил од неговата таковина Италија и вкупно има поминато 10 години од својот живот во затвор. Има пишувано и уредувано голем број на радикални весници. Бил пријател на Михаил Бакунин, а заедно со Петар Кропоткин е еден од најзначајните теоретичари на анархокомунизмот.

Животопис[уреди | уреди извор]

Политички верувања[уреди | уреди извор]

Весници[уреди | уреди извор]

Понатамошно информирање[уреди | уреди извор]

Книги[уреди | уреди извор]

Филмови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]