Акол (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Акол
Округ
Ақкөл ауданы
Грб на Акол
Грб
Kazakhstan Akkol District.png
Координати: 52°00′00″ СГШ 70°55′00″ ИГД / 
Држава  Казахстан
Покраина Акмола
Центар Акол
Површина
 • Вкупна 9.400 км2
Часовен појас БВ (UTC+6)

Акол (казашки: Ақкөл ауданы) е округ во Казахстан во покраината Акмоле во северен Казахстан.

Поврзано[уреди | уреди извор]