Прејди на содржината

Џамија Вали Хан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Вали Кан
ষাট গম্বুজ মসজিদ
Основни податоци
МестоЧитагонг, Бангладеш
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Вали Кан (бенгалски: ওয়ালী খান মসজিদ) е џамија која се наоѓа во Читагонг, Бангладеш[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hossain, Shamsul (2012). „Wali Khan Mosque“. Во Islam, Sirajul; Jamal, Ahmed A. (уред.). Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh (Second. изд.). Asiatic Society of Bangladesh.