Љубљанска Котлина

Координати: 46°5′32.21″N 14°28′28.15″E / 46.0922806° СГШ; 14.4744861° ИГД / 46.0922806; 14.4744861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Северниот дел на котлината кај селото Жировница (во заднина е Јеловица).
Љубљанската Котлина во магла (поглед од Крим).

Љубљанска Котлина (словенечки: Ljubljanska kotlina) — котлина во горниот слив на Сава.[1] Претставува најнаселеното подрачје во Словенија со главниот град Љубљана и населените места во тој крај. Главни реки се Сава, Камнишка Бистрица и Љубљаница.

Градови и паланки[уреди | уреди извор]

Љубљанската Котлина во магла. Поглед на исток од ридот Јавор.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Geografija Slovenije“. Gimnazija Škofja Loka. Посетено на 31 мај 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

46°5′32.21″N 14°28′28.15″E / 46.0922806° СГШ; 14.4744861° ИГД / 46.0922806; 14.4744861