Јеловица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северното подножје на Јеловица, со карпестиот Бабји Зоб (Бабов Заб) видливо на неговата десна страна

Јеловица е карстно плато во северозападна Словенија.[1] Тоа е најисточниот дел на Јулиските Алпи и е обраснат од смрчова шума.

Партизански врв (словенечки: Partizanski vrh), првично познат како Планина Котлиќ,[2] сместена на јужниот дел од висорамнината, е неговиот највисок врв и достигнува висина од 1,411 метри. Северниот дел на платото има издигнувања до 1,100 метри.

Во минатото во Јеловица била копана железна руда. За време на Втората светска војна, Јеловица била прибежиште за словенечките партизани. Денес, тоа е заштитено подрачје како дел од мрежата „Натура 2000“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eržen, Saša (2007). Geografija Jelovice s poudarkom na možnostih razvoja turizma: diplomsko delo [The Geography of Jelovica with an Emphasis on the Possibilities of the Development of Tourism] (PDF) (Slovenian и English). Department of Geography, Faculty of Arts, University of Ljubljana. стр. 9. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-08-15. Посетено на 2020-11-20.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Radmannsdorf (1:75,000 map). Vienna: Vienna: K. u. k. Militärgeographisches Institut. 1914.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]