Менгеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Менгеш
Mengeš
град и општина
Менгеш
Менгеш
Грб на Менгеш
Грб
Местоположба на Општина Менгеш
Местоположба на Општина Менгеш
Менгеш is located in Словенија
Менгеш
Менгеш
Местоположба на Менгеш.
Координати: 46°09′45.30″N 14°34′04.91″E / 46.1625833° N; 14.5680306° E / 46.1625833; 14.5680306Координати: 46°09′45.30″N 14°34′04.91″E / 46.1625833° N; 14.5680306° E / 46.1625833; 14.5680306
Држава Словенија
ОбластГорењска
Статистички регионЦентралнословенечки
Површина
 • Вкупна22,5 км2 (87 ми2)
Надм. вис.&10000000000003159000000315,9 м
Население (2011)
 • Вкупно7.374
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Менгеш, римокатоличка црква "Св. Михаел"

Менгеш (словенечки: Mengeš, германски: Mannsburg) е населено место и општина, како и официјален град во Словенија, во Централнословенечки статистички регион.

Население[уреди | уреди извор]

На пописот на население од 2011 година, општина Менгеш имаше 7.374 жители, од кои во самото населено место Менгеш 6.112.

Општина Менгеш[уреди | уреди извор]

Број на жители според пописот[1]
1991 2002 2011
6.201 6.662 7.374

Менгеш (населено место)[уреди | уреди извор]

Број на жители според пописот[1]
1991 2002 2011
5.186 5.557 6.112

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]