Прејди на содржината

Добено (Менгеш)

Координати: 46°08′18.25″N 14°31′40.67″E / 46.1384028° СГШ; 14.5279639° ИГД / 46.1384028; 14.5279639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Добено
Dobeno
населено место
Добено
Добено
Координати: 46°08′18.25″N 14°31′40.67″E / 46.1384028° СГШ; 14.5279639° ИГД / 46.1384028; 14.5279639
Држава Словенија
ОбластГорењска
Статистички регионСреднословенечки
ОпштинаМенгеш
Површина
 • Вкупна1,81 км2 (70 ми2)
Надм. вис.&10000000000005105000000510,5 м
Население (2011)
 • Вкупно209
 • Густина1,2/км2 (3,0/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)

Добено (словенечки: Dobeno, германски: Doben) — населeно место во Општина Менгеш, Среднословенечки статистички регион, Словенија.

Население[уреди | уреди извор]

На пописот на население од 2011 година, населено место Добено имаше 209 жители.

Број на жители според пописот[1]
1991 2002 2011
28 109 209

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statistični urad Republike Slovenije“. Архивирано од изворникот на 2015-02-24. Посетено на 2018-08-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]