Прејди на содржината

Тополе (Менгеш)

Координати: 46°10′42.47″N 14°33′22.96″E / 46.1784639° СГШ; 14.5563778° ИГД / 46.1784639; 14.5563778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тополе
Topole
населено место
Тополе
Тополе
Тополе is located in Slovenia
Тополе
Тополе
Местоположба на Тополе.
Координати: 46°10′42.47″N 14°33′22.96″E / 46.1784639° СГШ; 14.5563778° ИГД / 46.1784639; 14.5563778
Држава Словенија
ОбластГорењска
Статистички регионСреднословенечки
ОпштинаМенгеш
Површина
 • Вкупна2,11 км2 (81 ми2)
Надм. вис.&10000000000003259000000325,9 м
Население (2011)
 • Вкупно209
 • Густина0,99/км2 (2,6/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Тополе, река Пшата

Тополе (словенечки: Topole, германски: Fieburg) — населeно место во Општина Менгеш, Среднословенечки статистички регион, Словенија.

Население

[уреди | уреди извор]

На пописот на население од 2011 година, населено место Тополе имаше 209 жители.

Број на жители според пописот[1]
1991 2002 2011
191 201 209
  1. „Statistični urad Republike Slovenije“. Архивирано од изворникот на 2015-02-24. Посетено на 2018-08-12.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]