Прејди на содржината

Љубанци (археолошко наоѓалиште)

Координати: 42°06′25″N 21°27′21″E / 42.10694° СГШ; 21.45583° ИГД / 42.10694; 21.45583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубанци

Карта

Местоположба 42°06′25″N 21°27′21″E / 42.10694° СГШ; 21.45583° ИГД / 42.10694; 21.45583
Основни податоци
Место Љубанци
Општина Бутел
Тип

 осамени наоди


Период римско време
Портал „Археологија“

Љубанциархеолошко наоѓалиште кај скопското село Љубанци, Општина Бутел. Претставува осамен наод од римско време.

Во урнатините на селска црква (веројатно „Св. Богородица“) се откриени пет фрагменти од римски споменици. Четири од нив се надгробни, а еден е вотивен и посветен на богот Збелтурд, сите со латински натписи. Спомениците се исчезнати.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 377. ISBN 9989-649-28-6.