Голем Град (Радишани)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Голем Град или Рекаархеолошко наоѓалиште во скопското село Радишани. Претставува осамен наод од римското време. Помеѓу селата Горно и Долно Радишани, Скопско, недалеку од левиот брег на Радишанска Река е најдено надгробно стела со латински напис од I век. Целата е уништена.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.