Прејди на содржината

Црква (Љуботен)

Координати: 42°05′50″N 21°27′59″E / 42.09722° СГШ; 21.46639° ИГД / 42.09722; 21.46639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква

Карта

Местоположба 42°05′50″N 21°27′59″E / 42.09722° СГШ; 21.46639° ИГД / 42.09722; 21.46639
Основни податоци
Место Љуботен
Општина Бутел
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште кај скопското село Љуботен, Општина Бутел. Претставува осамен наод од римско време.

При реконструкцијата на селската црква „Св. Никола“, е пронајден жртвеник со латински натпис, посветен на богот Либер. Жртвеникот се чува во лапидариумот на Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 377. ISBN 9989-649-28-6.