Прејди на содржината

Во Селото (Радишани)

Координати: 42°03′40″N 21°26′52″E / 42.06111° СГШ; 21.44778° ИГД / 42.06111; 21.44778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Во Селото

Карта

Местоположба 42°03′40″N 21°26′52″E / 42.06111° СГШ; 21.44778° ИГД / 42.06111; 21.44778
Основни податоци
Место Радишани
Општина Бутел
Тип

 осамени наоди


Период римско време
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште кај скопското село Радишани, Општина Бутел. Претставува осамен наод од римско време.

Во бавчата на Н. Ефенди (во 1990-тите во сопственост на Н. Неделковски), била откопана надгробна стела со релјеф и два натписа. Стелата не е зачувана.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 381. ISBN 9989-649-28-6.