Радишко (Радишани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радишко
археолошко наоѓалиште
Радишко is located in Македонија
Радишко
Местоположба на Радишко во Македонија
Местоположба 42°04′19″N 21°26′25″E / 42.07194° СГШ; 21.44028° ИГД / 42.07194; 21.44028Координати: 42°04′19″N 21°26′25″E / 42.07194° СГШ; 21.44028° ИГД / 42.07194; 21.44028
Основни податоци
Место Радишани
Општина Бутел
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Радишкоархеолошко наоѓалиште кај скопската населба Радишани, Општина Бутел. Претставува некропола од доцноантичкото време.

На блага падина јужно од патот Радишани - Кучевиште, во нивата на Ж. Никиќ во 1969 г. е откриена гробница од типот на циста, во која биле вградени две надгробни стели со латински натпис. На површината на нивите се среќаваат камени плочи од гробни конструкции. Според податок од 1996 г. Стелите се чуваат во дворот на семејството Никиќ.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 381. ISBN 9989-649-28-6.