Прејди на содржината

Ѓурѓулешт

Координати: 45°29′N 28°12′E / 45.483° СГШ; 28.200° ИГД / 45.483; 28.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурѓулешт
Giurgiulești
општина и село
Пристаништето Ѓурѓулешт
Пристаништето Ѓурѓулешт
Ѓурѓулешт is located in Молдавија
Ѓурѓулешт
Ѓурѓулешт
Местоположба на Ѓурѓулешт во Молдавија
Координати: 45°29′N 28°12′E / 45.483° СГШ; 28.200° ИГД / 45.483; 28.200
Земја Молдавија
РеонКахул
Население (2004)
 • Вкупно3.074
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ѓурѓулешт молдавски: Giurgiulești) — село и општина во реонот Кахул, јужна Молдавија и граничен премин на молдавско-романската граница. Оддалечено е 10 км од градот Галац.

Географија[уреди | уреди извор]

Месноста е најјужната точка во Молдавија, на местото каде реката Прут се влева во Дунав, на границата со Романија и Украина. Општината се состои исклучиво од селото Ѓурѓулешт.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Ѓурѓулешт е единственото молдавско пристаниште на Дунав. Во 2006 г. е изграден нафтено складиште.

На 25 км од Ѓурѓулешт се наоѓа и местото на идниот аеродром кој ќе ја опслужува Долнодунавската метрополитенска област.

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото има население од 3.074 жители. Според пописот од 2004 г. Ѓурѓулешт има 2.995 жители, од кои 2.936 (98%) се Молдавци/Романци и 59 (2%) останати (15 Украинци, 15 Гагаузи, 10 Руси итн.).[1]

Во 1930 г. селото броело 1.944 жители, од кои 1.914 (98,5%) биле Романци, а 30 (1.5%) од други народности (4 Руси, 6 Гагаузи, 8 Бугари, 9 Роми, 2 Грци и 1 Унгарец). месноста Рени од реонот Исмаил.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2004 - Демографски, национални, јазични и културни особености — Национална статистичка служба на Молдавија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]