Отоманци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Отоманци
(Türk Halkı)
Вкупен број на населението 11,692,480 (1520)[1]
30,000,000 (1683)[2]
35,350,000 (1856)[1]
Региони каде што живела етничката група Анадолија
Балкан
Северна Африка
Блиски исток
Јазик Отомански турски јазик
Религија Ислам

Османлиите се турски народ од времето на Отоманската империја. Своето име го добиле по Осман I кој се смета и за основател на царството. Овие Турци водат потекло од селџуците кој во 11 век на просториите на денешен Иран и Ирак создале Селџукска држава. Со пропаѓањето на Отоманската империја, овие отоманци се “претопиле“ во денешните Турци.

Наводи[уреди]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Kabaday.C4.B1.
  2. L. Kinross, The Ottoman Centuries: The Rise and Fall of the Turkish Empire, 281