Валиде султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Валиде султан на Османлиска империја
Поранешна политичка функција
Ottoman flag.svg
Знаме на Отоманската империја
BustOfAyseHafsaSultan ManisaTurkey.jpg
Ајше Хафса султан
Претходник Создадена
Наследник Укината
Прв функционер Ајше Хафса султан
Последен функционер Рахиме Пересту
Звање Валиде султан ефенди
Резиденција Топкапи сарај
Јилдиз
Назначител Мајка на османлискиот султан
Постоела од 1522
Постоела до 1904
Сегашен претендент Укината

Валиде султан (османлиски: والده سلطان) — титула на мајката на османлискиот султан. Титуата е еквивалент на западната мајка кралица и источната мајка царица или ипмераторка.

Позицијата на Валиде султан е втора по важност во османлиската хиерархија по онаа на самиот султан. Како мајка на султант таа имала големо влијание врз управувањето на империјата. Во текот на 17 век качувањето на редица од неспособни султани било причина власта да падне во рацете на Валиде султан, поради кое овој период од османлиската историја се нарекува Султанат на жените.

До првиот отомански калиф Селим I, кој го зел знамето на пророкот од египетските мамелуци и го однел во Константинопол, титулата на мајката на султанот била хатун, а во времето на неговиот син Сулејман I била воведена титулата валиде.

Поврзано[уреди]