Меша Селимовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Мехмед Меша Селимовиќ (Тузла, 26 април 1910 - Белград 11 јули 1982) бил српски писател. Негово најзначајно дело е романот „Дервишот и смртта“. Освен тоа, познати се и неговите останати романи: „Тишина“, „Тврдина“, „Магла и месечина“, „Круг“, како и збирките раскази „Првата чета“ и „Туѓа земја“.